Inwestycja alternatywna. Co to znaczy?

Pod pojęciem inwestycji alternatywnych należy rozumieć wszystko to, co może zyskać na wartości z biegiem czasu. Przeważnie są to różnego rodzaju dobra materialne. Warto pamiętać, że inwestycje alternatywne z założenia mają charakter długoterminowy i ryzykowny. W przypadku tego typu inwestycji na zyski trzeba będzie poczekać, a sam proces jest obarczony dość wysokim ryzykiem straty.

W co zainwestować?

  • Sztuka. Od wieków znane jest inwestowanie w sztukę. To jedna z najdroższych, ale i najbardziej prestiżowych form lokowania kapitału. W cenie są nie tylko klasyki, ale także dzieła młodych twórców.
  • Biżuteria i kamienie szlachetne. Cenne przedmioty reprezentują trwałość i wysoką wartość. Dlatego zawsze będą w cenie i będą cieszyć się zainteresowaniem inwestorów.
  • Ekskluzywne alkohole. Wśród inwestycji alternatywnych popularność zdobywają też ekskluzywne alkohole. Ocena jakości trunku wymaga fachowej wiedzy. Zakup cennych win, whisky i innych trunków to długofalowa inwestycja.
  • Materiały kolekcjonerskie. Cieszą się sporym zainteresowaniem, ze względu na wartość emocjonalną i sentymentalną, jaką niosą za sobą takie przedmioty. Inwestować można tu we wszystko, od znaczków pocztowych, przez unikalne wydania książek, aż po samochody.

Jak zminimalizować ryzyko?

Kluczem do sukcesu jest dywersyfikacja, a więc zróżnicowanie kierunków lokowania kapitału. Większą część środków należy ulokować w tradycyjnych instrumentach rynku finansowego, a mniejszą w inwestycje alternatywne.